Kiedy najczęściej występuje alergia na pyłki?
Bardzo dużo osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego faktu. Należy podkreślić, że nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się, kiedy najczęściej występuje alergia na pyłki roślin. Borykacie się z takim problemem? Chcecie dowiedzieć się, które okresy roku kalendarzowego są ogólnie najbardziej ciężkie w tym aspekcie? Jeśli tak, to zapraszamy do dzisiejszego wpisu.
Ogólnie trzeba zaznaczyć, że alergia na pyłki roślin występuje niestety w naszym kraju coraz częściej. Statystyki są alarmujące. Dlaczego tak się dzieje? Ogólnie sprawa jest bardzo złożona. Osoby, które borykają się z takimi przypadłościami mają różne objawy. Chodzi tutaj między innymi o katar sienny, które bardzo potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Inne symptomy alergii to między innymi wysypka, łzawienie, pieczenie lub palenie oczu czy w skrajnych przypadkach duszność. Warto zaznaczyć, że alergia na pyłki roślin jest typem alergii sezonowym. Co to jednak oznacza w praktyce? Trzeba podkreślić, że taka przypadłość występuje konkretnie w danych momentach roku kalendarzowego, kiedy następuje kwitnienie konkretnych roślin. Jeśli zatem ktoś ma uczulenie na przykład na pyłki brzozy, to musi wystrzegać się takich okresów kwitnienia. Zastanawiacie się, jakie są główne alergeny? Trzeba podkreślić, że alergia na pyłki dotyczy takich alergenów jak na przykład ambrozja, bylica, komosa, szczaw, pokrzywa, dąb, brzoza, topola, leszczyna, olcha itp.
Zastanawiacie się, kiedy najczęściej występuje tak naprawdę alergia na pyłki? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od konkretnych alergenów. Trzeba podkreślić, że bardzo przydatny w tym aspekcie jest kalendarz pylenia przeznaczony specjalnie dla alergików. Można z niego dowiedzieć się na przykład bardzo wielu cennych informacji. Nie da się oczywiście ukryć, że klimat panujący w Polsce powoduje, że alergia na pyłki bardzo często występuje po prostu w okresie wiosennym i letnim. Zdecydowanie rzadziej mamy problemy z takimi aspektami w okresie jesiennym i zimowym, chociaż również zdarzają się takie alergeny. Choćby w lutym muszą naprawdę uważać osoby uczulone na pyłki olchy. Natomiast we wrześniu na baczności muszą mieć się ludzie, którzy na przykład są uczuleni na pyłki pokrzywy itp. Nie wolno o tym fakcie zapominać. Jest to naprawdę bardzo istotna kwestia.
Bardzo ważne jest zatem to, aby odpowiednio zdiagnozować i zidentyfikować wroga. Jeśli bowiem będziecie wiedzieć, że alergia na pyłki powstaje poprzez przebywanie niedaleko konkretnego drzewa itp. to możecie tego faktu unikać. Poza tym będziecie mogli też stosować dobre i polecane preparaty. Oczywiście, warto robić to pod nadzorem lekarza. Często doktorzy przepisują na przykład Zyrtec UCB, ponieważ jest to środek skuteczny i nie posiadający żadnych skutków ubocznych. Bardzo ważne jest jednak to, aby na początek zrobić kompleksowe badania, żeby dowiedzieć się tak naprawdę, co konkretnie Wam dolega.
Zajrzyj też na: