Zamiana samochodu to coraz popularniejsze rozwiązanie. Cała transakcja nie jest skomplikowana, a jeszcze w tym samym dniu można cieszyć się z nowego samochodu. Zamiana auta używanego na nowe nie jest skomplikowana, ale w zasadzie opcje są dwie: albo zamiana przez skup lub dealera aut albo na drodze prywatnej z innym właścicielem samochodu.
Jak wygląda zamiana w skupie?
Rzeczoznawca ze skupu samochodów ogląda pojazd przeznaczony na sprzedaż i go wycenia. Najczęściej będzie to stawka rzędu 65 – 75% wartości rynkowej, aczkolwiek zdarzają się też kwoty sięgające 90% wartości rynkowej pojazdu. Jeżeli cena jest odpowiednia dla sprzedającego pojazd transakcja może dojść do skutku i zostanie za nią wypłacona gotówka. Ale skupy samochodów oferują też samochody na sprzedaż. A zatem zamiast odbierać gotówkę można odebrać inny pojazd o takiej samej wartości. Część skupów współpracuje też z dealerami aut i to u nich można odebrać nowy pojazd. Cała transakcja odbywa się więc bezgotówkowo. Można też wybrać nowe auto i dopłacić różnicę w wartości, aby transakcja doszła do skutku.
Jak to działa od strony prawnej?
Zamiana auta używanego na nowe niesie za sobą skutki prawne. Jest to tak samo umowa cywilna kupna – sprzedaży chociaż wynagrodzeniem jest tutaj inny pojazd, czyli następuje barter. Aby transakcja była legalna i każda ze stron zadowolona należy spisać odpowiednią umowę. Muszą w niej być określone elementy takie jak: oznaczenie stron umowy, oznaczenie samochodów, które stanowią przedmiot zamiany wraz z wpisaniem ich numerów rejestracyjnych i VIN, oraz oznaczenie wartości pojazdów na potrzeby podatku. W umowie też dobrze jest wskazać jakie dokumenty zostały przekazane i jakie wyposażenie dodatkowe samochodu zostało oddane np. ilość kluczyków.
Podatek od zamiany
Ponieważ zamiana auta używanego na nowe jest tak naprawdę sprzedażą – kupnem to trzeba odprowadzić stosowny podatek. Osoby fizyczne będę musiały uiścić podatek dochodowy oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli chodzi o podatek dochodowy nie zapłaci się go, jeśli było się właścicielem sprzedawanego samochodu powyżej 6 miesięcy. Jednak ponieważ umowa kupna – sprzedaży to umowa cywilnoprawna trzeba odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% wartości przedmiotu, od którego wyliczany jest podatek. Trzeba go zapłacić w ciągu 14 dni od podpisania umowy.
Kwestia ubezpieczenia i rejestracji
Każdy ze sprzedających, czyli stron zamiany aut musi wyrejestrować stary pojazd i zarejestrować nowy w oparciu o umowę kupna – sprzedaży. Każdy również we własnym zakresie dokonuje opłaty ubezpieczenia i zawiera jeśli potrzeba umowę z nowym ubezpieczycielem. Nie ma tu innych kroków niż podczas zakupu samochodu w sposób tradycyjny.
Przeczytaj również: