Wszyscy ludzie miewają czasem gorsze dni, lecz nie każdy potrzebuje z tego powodu specjalistycznej pomocy. Należy jednak wiedzieć, które sygnały powinny zwracać uwagę i rodzić obawy, że przedłużający się dołek psychiczny to coś więcej niż gorszy nastrój. Świadomość szkód, jakie w życiu człowieka wyrządza depresja, dla każdego powinna stanowić zachętę do zrozumienia mechanizmu jej działania. Znajomość objawów tego zaburzenia umożliwia zachowanie wzmożonej czujności, która być może pozwoli w odpowiednim czasie zareagować zarówno na własne stany depresyjne, jak i na problemy emocjonalne bliskich osób. Warto pamiętać, że nieleczona depresja może prowadzić do samobójstw, więc szybkie działanie to szansa na uratowanie czyjegoś życia!
Jak odróżnić gorszy nastrój od stanu depresyjnego?
Podstawową różnicą jest okres, w jakim utrzymuje się przygnębienie. Jeśli trwa dłużej niż kilka dni, warto bliżej przyjrzeć się takiej postawie. Jeżeli w życiu danej osoby nie wydarzyło się nic, co tłumaczyłoby jej kondycję psychiczną, należy się zaniepokoić. Obawy o stan zdrowia może wzbudzać także poruszanie tematu pożegnań i śmierci w rozmowach oraz obojętność na bodźce, które u innych osób wywołują skrajne emocje (śmiech, gniew, zaskoczenie). Dodatkowym objawem depresji mogą być zmiany fizyczne – np. nagłe zrzucenie wagi, mniejsza dbałość o wygląd.
Jak przekonać do szukania pomocy?
Choć depresja jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem dość powszechnym, a niektórzy specjaliści szacują, że przynajmniej raz w życiu styka się z nią niemal 1/3 ludzkości, to nie każdy chce przyznać się do problemu i podjąć stosowne leczenie. W rzeczywistości nie warto jednak czekać, aż gorsze nastroje samoistnie miną. Im szybciej zdiagnozowana zostanie depresja, tym szybciej rozpocznie się leczenie, przywracające wcześniejszą radość życia. Warto też pamiętać, że nie należy obawiać się wizyty u specjalisty, bo dzięki szerokiej ofercie usług psychiatrycznych, każdy pacjent może znaleźć lekarza, który w stu procentach będzie odpowiadał jego oczekiwaniom. Osobie, która odmawia leczenia, trzeba wyjaśnić, że może ono wyraźnie poprawić jakość jej życia, a na pewno w żaden sposób jej nie zaszkodzi.
Jakiego lekarza wybrać?
W diagnozowaniu depresji i innych zaburzeń nastroju sprawdzi się dobry psychiatra. W poważnych przypadkach to także on podejmie się terapii, w razie potrzeby prowadząc nie tylko psychoterapię, ale też stosując leczenie farmakologiczne. W lżejszych stanach depresyjnych psychiatra może polecić dobrego psychologa. Aby mieć pewność, że pozostaje się pod dobrą opieką, warto sprawdzić kwalifikacje lekarza prowadzącego. Dobry psychiatra powinien posiadać odpowiednie przygotowanie i doświadczenie zawodowe, jak choćby to, którym wyróżnia się lekarz dostępny pod adresem http://psychiatra-gabinet.pl/. Wybierając konkretnego specjalistę, dla własnego komfortu, dobrze będzie wybrać lekarza mającego pozytywne rekomendacje od poprzednich pacjentów, ale też wzbudzającego zaufanie. Subiektywne odczucia mają w tym przypadku spore znaczenie.