Czym cechuje się świecki pochówek?

Posted by

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten typ ceremonii. Okazuje się, że profesjonalny zakład pogrzebowy często organizuje pogrzeby nazywane humanistycznymi. Jak to wszystko wygląda jednak w praktyce? Czy rzeczywiście można zdecydować się na takie rozwiązania?

Statystyki pokazują, że profesjonalny zakład pogrzebowy, który można znaleźć na przykład pod adresem https://kalla.warszawa.pl/swiecki-pochowek-warszawa-co-trzeba-o-tym-wiedziec/ jest coraz częściej wybierany właśnie w ramach tego konkretnego tematu. Badania są tak naprawdę jednoznaczne. Rok po roku kalendarzowym jest po prostu przeprowadzanych coraz więcej ceremonii tego typu. Okazuje się, że są one naprawdę całkowicie zgodne z prawem. Może nie każdy ma tego świadomość, aczkolwiek w Polsce można zdecydować się na świecki pochówek. Nie brakuje zaś zakładów pogrzebowych, które coś takiego w ogóle organizują. Jak natomiast wybrać profesjonalne firmy działające w ramach tej branży? W pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na podmioty o odpowiednio dużym doświadczeniu.

Bardzo dobra informacja jest jednak taka, że aktualnie bez problemu można zdecydować nawet na takie firmy pogrzebowe, które wykonują po prostu swoje usługi w ramach tego tematu już od 1990 roku. O jakim jeszcze aspekcie nie powinno się zapominać? Warto również zwrócić uwagę na oferowane usługi. Jedną z nich jest właśnie świecki pochówek.

Kto ma prawo do pochowania zmarłego w tej konkretnej formule? Okazuje się, że są to rozmaite osoby. To na przykład małżonek czy krewni wstępni. To jednak nie wszystkie osoby, które mają do tego prawo zgodnie z obowiązującymi właśnie w tym momencie przepisami. Dodatkowo krewni wstępni lub krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa także mogą zdecydować się na pochowanie zmarłego w formule świeckiej. Na uwagę zasługuje fakt, że takie samo prawo mają również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Jesteście zainteresowani taką właśnie ceremonią? Taka była wola po prostu osoby z Waszego najbliższego otoczenia, która niedawno zmarła? A może wiecie, że Wasz tata lub Wasza mama mają takie preferencje w tym względzie? W takim razie trzeba zdecydować się na profesjonalny oraz jednocześnie doświadczony zakład pogrzebowy organizujący świeckie pochówki.

Na pewno interesuje Was to, czym natomiast tak naprawdę wyróżnia się świecki pochówek… Tak naprawdę zasadnicza różnica polega na tym, że nie ma tutaj żadnych symboli religijnych. Trzeba już na samym początku podkreślić, że świecki pochówek nie jest prowadzony przez księdza. To chyba całkowicie zrozumiałe, prawda? Zamiast niego na uroczystości znajduje się Mistrz Ceremonii. Jest to oczywiście osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zadań właśnie w ramach tej konkretnej branży. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Mistrz Ceremonii odpowiada między innymi za przywitanie gości. Jakie są jeszcze jego zadania? To między innymi wygłoszenie krótkiego przemówienia na temat osoby zmarłej. Czym charakteryzuje się świecki pochówek? Nie odbywa się naprawdę żadna msza żałobna. Oczywiście nie są śpiewane żadne pieśni religijne. Tak samo, jak rozmaite psalmy itp. Jak zatem widać jest minimum kilka różnic. Trzeba podkreślić, że pogrzeb świecki często odbywa się przy akompaniamencie muzyki. Oczywiście zakład pogrzebowy ustala tego typu szczegóły z rodziną osoby zmarłej. Tak, aby ostatnia droga kogoś z najbliższego otoczenia przebiegała po prostu w należyty sposób. Oczywiście nie są to pieśni religijne. Mogą to być na przykład zaś ulubione piosenki osoby, która niedawno odeszła z tego świata.