Drzwi akustyczne, przesuwne, uchylne – jakie wybrać?

Posted by

   Drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne są bardzo ważnym elementem każdego mieszkania i domu. Zapewniają one prywatność i dodatkowo bardzo skutecznie oddzielają one jedne pomieszczenie od drugiego. Generalnie drzwi różnią się pomiędzy sobą wieloma aspektami, począwszy od rodzaju wykończenia. Otóż, w procesie produkcji w ramach rodzaju wykończenia wykonuje się lakierowanie, laminowanie, fornirowanie oraz klasyczne malowanie. Wszystkie te procesy wpływają na ogólną stylistykę jak i również na ich odporność na czynniki zewnętrzne.

Drzwi wewnętrzne mogą wyróżniać się różną techniką otwierania. Do najczęściej wybieranych należą drzwi uchylne, które otwiera się na lewą bądź prawą stronę. Innym rodzajem są drzwi przesuwne, naścienne. Sprawdzają się one w małych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na całkowite otwarcie drzwi na lewo lub prawo. Muszą za to one posiadać większą ilość miejsca na samej ścianie. Alternatywą do takiego rozwiązania są drzwi przesuwne z możliwością chowania w ścianie. Niekiedy montuje się też drzwi harmonijkowe, które też oszczędzają miejsce.

Wewnętrzne drzwi produkowane są zazwyczaj z drewna klejonego, litego albo również z przerobionych płyt drewnopochodnych. W procesie produkcji stosowana jest najczęściej wysokogatunkowa sosna, ale i również dąb czy mahoń. Niekiedy stosuje się także drewno pozyskiwane z jesionu i buku. Jeśli chodzi o płyty drewnopochodne, producenci stosują płyty MDF zamiennie z płytami HDF. Oba materiały zapewniają stosunkowo łatwą obróbkę i dobrze imitują drewniane komponenty. Powstają one w wyniku sprasowania odpowiednim sprzętem włókien drzewnych. Są one również odporne na wiele czynników. Bez wątpienia cena również gra istotną rolę, gdyż komponenty z płyt MDF są znacznie tańsze od naturalnego drewna.

    Płyta HDF wyróżnia się jeszcze większą gęstością oraz twardością, od jej poprzedniczki płyty MDF. Natomiast drzwi zewnętrzne najczęściej projektowane są z wysokiej jakości gatunkowego drewna sosnowego lub świerkowego. Zdecydowanie drzwi drewniane cieszą się największą popularnością, gdyż zapewniają one bardzo dobre właściwości termiczne i izolacyjne.

Drzwi mogą posiadać także dodatkowe funkcje, do których można zaliczyć lustrzane odbicie. Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się w małych pomieszczeniach celem ich powiększenia poprzez optyczne wrażenie. Drzwi z lustrem są praktyczne i jednocześnie obecnie bardzo stylowe. Nowością na rynku są również bez wątpienia drzwi posiadające tablicę kredowo-magnetyczną. Na takich drzwiach dzieci do woli mogą pisać, bez obaw, że zostanie to na stałe. W celu usunięcia kredy trzeba tylko delikatnie przetrzeć tablicę wilgotną gąbką. Na dużą uwagę zasługują także drzwi akustyczne. Instaluje się je najczęściej w pomieszczeniach, w których wymagane jest zachowanie ciszy. Drzwi te zapewniają bardzo dużą prywatność i bardzo dobrze hamują one wszystkie dźwięki dochodzące z pozostałych pomieszczeń.

W ramach podsumowania warto pamiętać, iż drzwi mogą:

  • występować od razu z lustrem,
  • uchylać się na lewo lub prawo,
  • być harmonijkowe, przesuwne,
  • akustyczne,
  • być dostępne z tablicą kredowo-magnetyczną.

Zobacz! Link: https://www.elpact.pl