Jak działają podnośniki elektryczne i gdzie ich używać?

Posted by

Kolejny poradnik, w którym zajmiemy się kwestią podnośników, poświęcimy podnośnikom elektrycznym. Sprawdzimy gdzie najlepiej ich używać, jak działają, a przede wszystkim czy ich zakup bądź wynajęcie jest opłacalne. Mamy nadzieję, że dzięki temu osoby odpowiedzialne między innymi za wyposażenie magazynów czy sklepów będą mogły podjąć bardziej racjonalne decyzje, co do wyboru sprzętu do prac przy składowaniu towarów. Ważne są też aspekty ekonomiczne, bo w końcu każda firma chce zarabiać, a więc odnosić maksymalne korzyści przy jak najmniejszym wkładzie finansowym. O tym też znajdą Państwo kilka zdań w naszym poradniku, serdecznie zapraszamy więc do jego przeczytania.

Zaczniemy od tego czym w ogóle są podnośniki elektryczne. Otóż służą one do dostarczania pracowników na odpowiednie wysokości, gdzie mogą oni wykonywać określone prace. Robi się to na przykład w magazynach, ale nie tylko. Niemniej jeśli chodzi o elektryczne wersje podnośników, to z założenia są one stacjonarne, ponieważ potrzeba doprowadzić do nich energię elektryczną. Gdy to już zostanie wykonane, podnośnik pracuje szybko i pewnie. Podnośniki elektryczne najczęściej mają formę platformy, która podnoszona jest pionowo do góry. Dolna część posiada koła, które umożliwiają przetaczanie podnośnika we wszystkie miejsca, gdzie będzie on potrzebny. Jest to więc idealne wyposażenie magazynów i sklepów, gdzie mamy stały dostęp do energii elektrycznej. Podnośniki elektryczne mogą nie tylko służyć do tego, by podnosić samych pracowników, którzy będą wykonywać pracę na wysokości. Równie dobrze służą do przenoszenia towarów i to nawet całkiem ciężkich. Dlatego też są niezastąpione w różnego rodzaju magazynach i tym podobnych miejscach.

Obsługa podnośnika elektrycznego jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy podłączyć go do źródła zasilania, którym jest najczęściej prąd trójfazowy o napięciu 400 V, czyli tak zwana siła. Jest ona dostępna praktycznie w każdym magazynie czy sklepie, dlatego z tym akurat nie ma żadnych problemów. Podnośnik działa na prostej zasadzie: Konsola zamontowana u góry umożliwia sterowanie prosto z kosza, dzięki czemu pracownicy którzy wejdą na górę mogą samodzielnie decydować na jaką wysokość zostaną podniesienie. Oprócz tego podnośniki elektryczne mają też panel sterowania w dolnej części, co umożliwia kontrolę także z dołu, w sytuacji gdy na przykład podnoszony jest wyłącznie sam towar i nikt nie przebywa na podnoszonej platformie czy w koszu. Co więcej, podnośnik typu elektrycznego posiada również silniki pozwalające na jego przemieszczanie po ziemi, przez co niektóre wersje można wykorzystać nie tylko do podnoszenia ciężkich towarów, ale również do ich transportowania na niewielkie odległości.

Można więc z powodzeniem powiedzieć, że podnośniki elektryczne będą bardzo dobrze sprawowały się w takich pomieszczeniach jak sklepy i magazyny, gdzie mamy stały dostęp do energii elektrycznej, potrzebnej do pracy maszyny. Urządzenia te są tanie w obsłudze, a także nie kosztują wiele. Możliwy jest również ich wynajem, przez co koszty spadają jeszcze bardziej, jeżeli podnośnik jest w danym miejscu potrzebny tylko raz na jakiś okres czasu.

Podnośniki elektryczne zostały opisane także na:
http://jlg.pl/firma