Co to jest złącze kablowe?

Posted by

Instalacja elektryczna w budynku zaczyna się od miejsca, gdzie jest złącze kablowe. Jest to punkt, z którego czerpie się energię elektryczną dla naszego domu. Pytanie gdzie ten punkt jest i dlaczego jest tak istotny? Te i inne kwestie wyjaśnimy za chwilę. Najpierw jednak przytoczmy pewną sytuację, z którą każdy z nas zapewne nieraz się spotkał. Dochodzi do zwarcia w budynku, gaśnie światło, chcemy ponownie załączyć prąd. Po włączeniu zabezpieczeń w środku okazuje się, że prądu dalej nie ma. Ani w gniazdkach, ani w oświetleniu. Większość w tym momencie wpada w panikę, myśli że uszkodzeniu uległy kable w ścianach i trzeba będzie niszczyć cały dom. Ale nic bardziej błędnego, a dlaczego się tak dzieje i jaki to ma związek ze złączami kablowymi wyjaśnimy już za moment (http://www.elbig.com.pl/pages/zlacza-kablowe-tauron.php).

Tak więc złącze kablowe jest miejscem, do którego doprowadzona jest energia elektryczna z linii elektroenergetycznej, czy to napowietrznej czy podziemnej. W złączu następuje połączenie dwóch sieci prądowych – naszej domowej instalacji oraz sieci przesyłowej należącej do zakładu energetycznego. Złącze bardzo często przybiera formę białej plastikowej skrzynki, która jest zamknięta na klucz. W środku znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, miejsce gdzie złączone są ze sobą przewody przesyłowe z sieci oraz przewody pochodzące z naszej instalacji w domu. Rzecz jasna jest tam również zabezpieczenie przeciwzwarciowe i tak dochodzimy do momentu, w którym może zabraknąć nam prądu w domu, mimo że wszystkie bezpieczniki w środku są sprawne. Otóż wybiciu może ulec bezpiecznik główny, który znajduje się właśnie w złączu kablowym. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? O tym już za moment.

Zabezpieczenia w złączu kablowym

Najpierw musimy jeszcze rozróżnić kwestie posiadania licznika energii elektrycznej w złączu lub w innym miejscu. Osoby, które mają to szczęście że licznik jest właśnie w złączu (wtedy nazywa się ono punktem złączowo-pomiarowym), mają również klucz, który otwiera mniejszą część szafki, pozwalającą nam na kontrolowanie wskazań licznika. Przez to okienko mamy również dostęp do zabezpieczenia, które możemy włączyć. Wtedy wystarczy pójść do szafki na granicy działki gdzie znajduje się złącze oraz licznik i włączyć wybite zabezpieczenie. Gorzej jeśli licznik jest w środku, a na zewnątrz jedynie szafka złączowa. Wtedy często nie posiadamy kluczyka do tejże i delikatnie mówiąc mamy problem. Pozostaje nam telefon na pogotowie energetyczne, które posiada odpowiednie klucze, może dostać się do szafki i przywrócić dopływ prądu. Jednak jeżeli są na przykład święta, to okres bez prądu może się przedłużyć.